Posted on
https://www.ziemovit.pl/kalendarz/styczen

W świecie chwastów możemy spotkać dziesiątki gatunków roślin, które w zależności od kontekstu bywają postrzegane bardzo różnie. Czasami to, co dla jednych jest atrakcyjną rośliną ozdobną lub pomocnym w dolegliwościach ziołem, dla drugich staje się powodem do nerwów. Wiele chwastów jakie spotykają na swojej drodze rolnicy, przez ludzi nie mających z uprawami nic wspólnego są traktowane jako zwykłe, chwilami użyteczne rośliny.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – nie pierwszy i nie ostatni raz. Rozwiązaniem, po które warto sięgać w takich wypadkach są preparaty chwastobójcze. Każdy nowoczesny rolnik doskonale wie, że bez nich efektywna uprawa pól nie będzie możliwa.

Herbicydy są nieodzowne w walce o udane zbiory zbóż jarych i ozimych, a także roślin oleistych czy bulwiastych. Trzeba jeszcze dobrać właściwy oprysk, który okaże się skuteczny w tym konkretnym przypadku. Powszechnie na polach spotyka się wrażliwe gatunki chwastów – należą one do najbardziej rozpowszechnionych.

Ich plusem jest to, na co wskazuje nazwa – nie trzeba się aż tak wysilać, aby działania herbicydu były skuteczne. Mniejsze dawki wystarczą w zupełności, aby poradzić sobie z tymi szkodnikami, a sam preparat nie musi być specjalnie skoncentrowany. Na polach można napotkać bardzo wiele chwastów wrażliwych, z których część jest powszechnie znana.

Są to na przykład: mak polny, tasznik pospolity, rumian polny czy różne grupy rdestów. Należy je zwalczyć w zarodku, aby nie zagroziły właściwemu rozwojowi hodowanych roślin.