Posted on

Ładny, soczyście zielony trawnik wygląda doskonale. Często nie potrzeba żadnych innych roślin, aby teren prezentował się pięknie. Widać to chociażby na boiskach sportowych czy polach golfowych, gdzie idealnie zadbana trawa jest wizytówką. Każdy z nas może cieszyć się wspaniałym trawnikiem we własnym ogrodzie zlokalizowanym tuż obok domu.

I wcale nie trzeba w tym celu przeprowadzać dużych inwestycji czy wielce się wysilać. Grunt to stosować się do zestawu wypróbowanych porad, które wiele razy dowiodły swojej skuteczności, nawet gdy za temat brali się amatorzy. Trawa jak każda roślina rozwija się dzięki wartościowym substancjom, jakie pobiera z gleby. Im wyższej jakości ziemia, tym lepiej – będzie ona zawierać dużą ilość próchnicy, a więc rozkładających się odpadów biologicznych.

Podlegają one naturalnym procesom, w trakcie których wytwarzane są kluczowe dla rozwoju roślin składniki – między innymi fosfor, potas oraz azot. Bywa jednak tak, że to nie wystarcza i wtedy z pomocą przychodzą nam różne typy nawozów. Eksperci twierdzą, że najszybciej działają nawozy w płynie, aczkolwiek wiele osób sięga po nieco inne rozwiązania. Należą do nich na przykład nawozy granulowane, które również zawierają szereg cennych składników i potrafią doskonale zafunkcjonować.

Trzeba się wszakże trzymać pewnych zasad ich użycia. Nawóz granulowany stosujemy, gdy trawnik jest suchy, aby granulki nie kleiły się do mokrych źdźbeł. Po wysypaniu granulek trawnik trzeba obficie podlać, tak aby wszystko się rozpuściło.