Posted on

Urządzając swój ogród i planując jego strukturę, musimy kierować się różnymi kryteriami. Miejmy na uwadze, że to, co chcemy posadzić nie zawsze będzie zgodne z tym, co posadzić możemy. Choć nie ma przeszkód, aby kupić dowolne nasiona czy sadzonki, to specyficzne wymagania poszczególnych gatunków roślin stanowią zupełnie inne zagadnienie. Do najważniejszych spraw należy odczyn gleby, jaką dysponujemy, bo od tego zależy, co będzie w niej dobrze rosło. Część osób rozpoczynających swą przygodę z ogrodnictwem nie zdaje sobie z tego sprawy.

Większość roślin, jakie są obecne w naszych ogrodach, radzi sobie najlepiej w ziemi, której odczyn jest zbliżony do obojętnego. O takim stanie mówimy w sytuacji, gdy pH gleby waha się pomiędzy 6,6 do 7,2. Rzec by można, że to wartości kompromisowe, w których bardzo duża liczba roślin poradzi sobie znakomicie. Kłopot zaczyna się w momencie, gdy nasza gleba wykaże się znacznie wyższym stopniem kwaśności. Odczyn kwaśny to 4,6 do 5,5 pH, a bardzo kwaśny – poniżej 4,5.

Jeśli mamy taką glebę do dyspozycji, powinniśmy sięgać tylko po takie gatunki roślin ogrodowych, które odnajdą się w takich warunkach. Na szczęście jest ich trochę, więc nasz ogród w dalszym ciągu może prezentować się atrakcyjnie. Mając kwaśną ziemię, możemy z łatwością stworzyć przydomowe wrzosowisko. Wadą wrzosów jest słabo rozwinięty system korzeniowy, przez co miewają one problemy z pobieraniem składników odżywczych. Inne kwasolubne i piękne gatunki to między innymi różanecznik, hortensja ogrodowa czy magnolia.