Posted on

Zboża są jednym z najważniejszych produktów rolnictwa i jak wszystkie dary ziemi wymagają troski ze strony rolników. Gospodarze dokładają starań, aby ich plony były jak najbardziej obfite i jest to działanie całkowicie naturalne – bez tego nie ma mowy o dochodowej uprawie. Możliwość sprzedaży zebranego zboża sprawia, że każdego roku do kieszeni rolników mogą trafiać spore pieniądze.

Tym większe, im większy był zbiór i im wyższą jakość zboża udało się uzyskać. Wyzwań jest jednak sporo i każdy chłop musi im sprostać. Dobrej klasy materiał siewny jest istotną kwestią.

Od niego zależy, czy zboża pięknie się rozwiną. Jakość materiału siewnego określa się również po stopniu jego zanieczyszczenia. Czasami znajdują się w nim siewki chwastów, które jak wiemy stanowią dla wszystkich upraw wartościowych duże zagrożenie.

Eliminacja niepożądanych elementów z materiału siewnego jest jednym z podstawowych sposobów efektywnej profilaktyki przeciwko chwastom, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Dla właściwych wyników w hodowli zbóż istotne jest systematyczne odchwaszczanie, którego dokonuje się z użyciem herbicydów. To środki chemiczne, których zadaniem jest zwalczanie chwastów.

Opryski wykonywane krótko po wysiewie pozwalają zminimalizować ryzyko rozwoju chwastów w glebie, a co za tym idzie zboże nie będzie musiało konkurować z nimi o składniki mineralne czy promienie słoneczne. Wydajność upraw może też podnieść nawożenie – zarówno naturalne, oparte o kompost lub obornik, jak też syntetyczne.